Abstract | Turizam i planiranje prostora su vrlo povezani. Otok Vir tome je idealan primjer. Položaj otoka je povoljan obzirom na geografska obilježja, povezan je sa kopnom Virskim mostom, udaljen od turistički značajnog Zadra nepunih pola sata. Sve navedeno dobar je poticaj razvoju turizma, na kojem Vir temelji svoj gospodarski razvoj zadnjih trideset godina. Neplanirana gradnja tijekom prvih dvadeset godina koliko traje razvoj otoka donijela je velike probleme daljnjem kvalitetnom razvoju turizma. Kvantitativno turizam pokazuje odlične rezultate, po broju dolazaka i noćenja turista te po broju smještaja, no kvalitativno zaostaje. Godine stihijske i neplanske izgradnje donijele su probleme sa komunalnom infrastrukturom, koja je osnovni uvjet za kvalitetan život u mjestu, a i za razvoj turizma. Nedostatak vodovodne mreže u 21. stoljeću nezamislivo je za destinaciju koja svoj cjelokupni razvoj temelji na turizmu.
Turistička ponuda svake je godine sve veća i kvalitetnija. Otok Vir svoj turizam temelji na zabavi, rekreaciji i odmoru, što može zadovoljiti potražnju obitelji, osoba starije generacije te mladih. Provode se kapitalni projekti kojima je cilj poboljšanje kvatlitete života u mjestu a posredno time i kvalitete turizma.
Turistima su danas dostupne sve informacije i imaju slobodu svugdje i o svemu dati svoje mišljenje. Slika koja je ranije stvorena o Viru ne ide u prilog u turističkom razvoju na koji se Vir oslanja. Čak i posljednjih godina, kada Vir konkurira puno poznatijim destinacijama na Jadranu brojem dolazaka i noćenja turista, uvijek ga prati opis bespravno izgrađenog mjesta. Ipak, Vir iz nekih razloga svake godine povećava svoju popularnost i atraktivnost. Razlog tome može biti niska cijena smještaja, općenito troškova, blizina, prometna povezanost ili nešto drugo, ali činjenica da sve veći broj ljudi posjećuje Vir, govori da potencijala za razvoj turizma ima. Možda turizam na Viru nije primjer turizma kakvom bi neka turistička destinacija trebala težiti, ali ipak je primjer da je i u uvjetima koji su daleko od idealnih moguće ostvariti vrlo dobre turističke rezultate.
Neplanska gradnja, koja je općenito gledajući nepoželjna, otoku Viru donijela je velike promjene, od opustošenog otoka bez perspektive izrastao je u otok vikendaša. Zatim, kada je prema svim turističkim standardima bio otpisan iz sa popisa kvalitetnih turističkih destinacija, pokazao je vrlo dobre turističke rezultate i u potpunosti opravdao svoj nadimak – „otok sa dva lica“. |