Abstract | Dalmatinska zagora područje je koje je oduvijek bilo bogato kulturnim i prirodnom znamenitostima. Unatoč tomu, to je ujedno i područje koje je nekad bilo izuetno nepovoljno i nezahvalno za život ljudi. Uzročno posljedično tomu, s vremenom je usljedila depopulacija, odnosno znatan broj stanovnika promatranog područja je iselio u veće gradove, čime je u Dalmatinskoj zagori ostalo uglavnom starije stanovništvo. To predstavlja izuzetno veliku prepreku razvoju turizma područja, ali i razvoju područja općenito. Ujedno, hrvatski se turizam, prilikom uključivanja u značajnije turističke tokove, posvetio isključivo razvijanju maritimnog turizma.
Međutim, unazad nekoliko godina došlo je do promjena u turističkim trendovima, odnosno načinu života ljudi, koji umorni od užubanog života u urbanim sredinama odmor sve češće traže u čistoj suprotnosti, rualnim područjima. Upravo to je ono gdje nastupa ruralni turizam koji pruža interakciju s prirodom, pejzažne raznolikosti te kvalitetan i autentičan sadržaj turističko-ugostiteljske ponude. Ruralna područja, osim što pružaju potreban mir, bogata su kulturom, običajima, gastronomijom i izuzetnom prirodom te omogućavaju turistima, koji zahtjevaju nešto više od klasičnog odmora, jedinstven doživljaj i sadržajem bogat odmor.
Ukupna smještajna ponuda ruralnog turizma u Hrvatskoj zasad je relativno mala, ali su vidljivi veliki koraci naprijed u planiranju i kreiranju najboljih alternativa smjera kretanja razvoja ruralnog turizma. Jedna od glavnih prepreka razvoju ruralnog turizma u Hrvatskoj, pa tako i Dalmatinskoj zagori, relativno je loša i neadekvatna smještajna ponuda u ruralnim područjima. Smještaj je u ruralnom turizmu jedan od važnijih, ako ne i najvažniji, faktora koji je neodjeljiv od cjelokupnog turističkog doživljaja i kojemu se mora posvetiti maksimalna pažnja. |