Abstract | Trošarine na duhan i duhanske proizvode uvode se u Republiku Hrvatsku 1994. godine, od kad su puno puta izmijenjene i nadopunjavane, da bi Republika Hrvatska, odnosno Sabor 2009. godine donio odluku o usklađivanju trošarinskog sustava sa pravnom stečevinom Europske Unije. Od 2009. godine pa do danas, Republika Hrvatska polako usklađuje trošarinski sustav, uključujući i trošarine na duhan i duhanske proizvode, sa onim Europske Unije, no on još uvijek nije u potpunosti usklađen.
Trošarine na duhan i duhanske proizvode iznose više od 30 posto ukupnih prihoda od trošarina u Republici Hrvatskoj, dakle izdašan su izvor prihoda u državnu blagajnu. Cigarete i duhan smatraju se luksuznim dobrima, čija potrošnja neće značajnije opasti ukoliko se cijena tih proizvoda poveća, no u Republici Hrvatskoj uviđa se trend smanjenja prihoda od trošarina na duhan i duhanske proizvode od kad se trošarine usklađuju sa onima iz Europske Unije, pošto povećanje trošarina neminovno povećava maloprodajnu cijenu cigareta i duhana, a ta činjenica je potrošače navedenih proizvoda navela na konzumaciju jeftinijih cigareta ili pronalazak jeftinijih alternativa.
Govoreći o duhanskoj industriji, ona je jedna od najprofitabilnijih u svijetu. Vodeći proizvođač danas u svijetu je Philip Morris International, a u stopu ga slijede Japan Tobacco International, British American Tobacco i Imperial Tobacco, no ne smije se zaboraviti China National Tobacco Corporation koji je zapravo najveći proizvođač cigareta u svijetu, no on proizvodi isključivo za svoje domaće, kinesko tržište, pa ga se ne promatra u sklopu svjetskog tržišta. Koliko je duhanska industrija profitabilna govore nam visoki prihodi, no uz visoke prihode dolaze i visoke trošarine. U prosjeku, poduzeće više od 50 posto iznosa svojih prihoda izdvaja na trošarine, što ipak može poljuljati stav da je duhanska industrija izrazito profitabilna. |