Abstract | Predmet ovog rada je Web servis Kickstarter.
Kickstarter je najveći web servis za financiranje raznovrsnih projekata. Osnovan je u travnju 2009. s misijom da pomogne kreativnim projektima da zažive u stvarnosti. Financira se od strane šire javnosti, tkz. crowdfunding poslovanjem. Moguće je osnovati različite projekte vezane uz glazbu, filmove, hranu, novinarstvo, stripove. Zarada je 5% od uspješnih projekata.
Pokrenut je 28. travnja 2009. godine, a osnivači su Perry Chen, Yancey Strickler i Charles Adler. Perry Chan je tvorac Kickstartera. Od početka poslovanja korištenje je besplatno, bez ikakve naknade.
Od kada je Kickstarter pokrenut, 9 milijuna ljudi sakupili su preko 1,6 milijardi dolara financirajući 80 000 projekata. Na tisuće projekata se financiraju upravo sada.
Korištenjem web servisa Kickstarter može se vidjeti iz koje kategorije i koja vrsta projekata se najviše financira, dobiti detaljne upute kako bi projekt trebao izgledati, prema ponuđenom predlošku napraviti svoj projekt, ako se projekt svidi donatorima, kreirati proizvod koji ostaje u punom vlasništvu kreatora, vidjeti koje projekte želimo podržati i biti u kontaktu sa svima kreatorima i donatorima. Osnovne funkcionalnosti koje Web servis nudi su izrada i financiranje projekata.
Poslovna primjena Kickstartera je jako široka. Potrebna je samo dobra ideja da bi projekt bio uspješan, tj. kreator ne mora imati nikakav početni kapital. Kickstarter ima veliku konkurenciju, a među najpoznatijima su Indiegogo (poslovanje u Francuskoj i Njemačkoj), Peoplefund.it (Velika Britanija), SMALLKNOT (orijentiran na lokalnu zajednicu), Gambitious (za računalne igre) i GigFunder (za glazbenike i fanove).
Najveće prednosti su: jednostavna registracija, lako pokretanje projekata i to što proizvod ostaje u punom vlasništvu autora. Negativne strane su ti što je ograničen na neka geografska područja, to što podržava samo engleski jezik i nema sigurnosti da će projekt uspjeti. Od početka poslovanja (2009.), Kickstarter posluje s uspjehom. Konstantno se povećava broj uspješnih projekata kao i iznos sredstava. S obzirom da je korištenje Kickstartera potpuno besplatno, njegova zarada leži u naplaćivanju naknada za financiranje projekata. |