Abstract | Hrvatska je mala zemlja, ali zahvaljujući svom geografskom položaju privlačna je mnogim inozemnim gostima posebno u sferi medicinskog turizma. Starenje populacije, izloženost raznim psihičkim i fizičkim stresovima i važnost zdravog načina života dovodi do sve veće potrebe za zdravstvenim turizmom.
Činjenica je da je došlo do razvoja zdravstvenog turizma, ali u Hrvatskoj još uvijek nedovoljno. Postoji još mnogo problema koji se moraju ukloniti kako bi se privukao veći broj turista. Jedan od problema s kojim se susreće današnji medicinski turizam je što se mnogi bolnički centri ne žele uključiti u aktivan razvoj gospodarstva svojim sudjelovanjem i uključenjem u medicinski turizam. Mnoge privatne klinike su prepoznale taj potencijal kao npr. poliklinika Svjetlost iz Zagreba, poliklinika Bagatin i mnogi drugi.
Hrvatska je okružena vrlo jakim konkurentom poput Austrije. Austrija se ubraja među najrazvijenije destinacije zdravstvenog turizma ne samo u Europi već i na svijetu. Austrija je svoje prirodne resurse ponudila turistima u obliku kombiniranih lječilišnih, wellness, rekreacijskih i zabavnih sadržaja.
Medicinski turizam je najbrže rastući segment u kojem je Hrvatska samo cjenovno konkurentna, pogotovo ulaskom u EU. Najveći potencijal kao što je u uvodu rečeno imaju stomatološke usluge, usluge plastične kirurgije, ortopedije, fizioterapije, oftalmologije. Ulaskom u EU inozemni pacijenti se mogu liječiti u našim ustanovama i potom refundirati trošak od svoje osiguravajuće kuće.
Činjenica je da Hrvatska ima nedostatak sadržaja i organizirane ponude zdravstvenog turizma, pa čak i u onim turističkim destinacijama koje u tom segmentu imaju tradiciju, izvrsne prirodne, kadrovske i društvene resurse. Dakle, može se konstatirati da ponuda zdravstvenog turizma u Hrvatskoj nije konkurentna na današnjem, izuzetno zahtjevnom turističkom tržištu.
Sadašnja slika zdravstvenog turizma može se promijeniti samo pojačanim ulaganjima u modernizaciju, osobito smještajne i ugostiteljske ponude, te podizanjem kvalitete ponude kroz nove investicije te korištenjem EU fondova.
Kao što je vidljivo iz završnog rada, radi se o vrlo širokom, ali ujedno i o vrlo osjetljivom području turizma, jer je riječ o očuvanju i poboljšanju čovjekova zdravlja i kvalitete života. |