Abstract | U vrijeme sve veće nezaposlenosti,država se oslanja na mala i srednja poduzeća kao pokretače gospodarskog razvoja. Mladi, pametni, inovativni i sposobni ljudi koji odluče ostati u Hrvatskoj i pokrenuti vlastiti posao, prilikom pokretanja posla često su suočeni s nerazumijevanjem okoline oko njihove ideje. Malo je onih koji otpočetka vjeruju u njihovu ideju. Dakako, u svemu treba biti objektivan ali da bi postigli uspjeh potrebno je i riskirati.
Kroz rad se želi približiti poduzetništvo kao nešto što je svakodnevno i želi se potaknuti zainteresiranost za poduzetništvo, ponajviše za pokretanje vlastitog posla. Kroz poglavlja se opisuje postupak pokretanja vlastitog posla, koje to prednosti i nedostatke donosi poduzetniku, kako poduzetnik može prikupiti novčana sredstva, koje ga prepreke očekuju tijekom poslovanja te konačni doprinos poduzetnika zajednici. Poduzetnik može skupiti početni kapital iz svoje ušteđevine, kredita, pozajmice ili uloga u stvarima. Poduzetnik kroz prvo poglavlje (nakon uvoda) može preispitati svoje poduzetničke sposobnosti i vidjeti gdje se on kao osoba tu nalazi.
Ako poduzetnik ima ideju i zna kako je pretvoriti u poslovnu priliku, još mu samo nedostaje državna potpora u obliku edukacija i novčanih sredstava. Treće poglavlje govori o razvoju poticanja malog i srednjeg poduzetništva u Hrvatskoj. Poduzetnik koji pokreće vlastiti posao može tražiti i iskoristiti poticaje koje nudi HAMAG-BICRO, Ministarstvo poduzetništva i obrta, HZZ i Razvojna agencija Zagreb. To su samo neke od mogućnosti koje nude poduzetnicima oblike sufinanciranja njihovog projekta. U Hrvatskoj postoje poduzetnički centri i inkubatori koji nude poduzetnicima osim financijske, stručnu i savjetodavnu pomoć. Kao primjer uspješnog programa razvojne agencije Zagreb izdvaja se „Tehnološki park“ koji prikuplja mlade inovatore, pruža im mjesto boravka za njihovo poduzeće, potreban alat i materijal te edukaciju. U zadnjih nekoliko godina u Hrvatskoj se sve više razvijaju „Startup“ poduzeća, koja najviše rade na razvoju visokotehnoloških strojeva, aplikacija i sl. „Startup“ poduzeća najčešće se financiraju putem ulaganja rizičnog kapitala, ulaganjem poslovnih anđela i grupnim financiranjem. Poduzetnički inkubatori postoje kako bi pružili takvim poduzećima priliku za razvoj. Najuspješniji poduzetnički inkubator u Hrvatskoj je ZIP (Zagrebački inkubator poduzetništva), slijede ga „Impact Hub Zagreb, BIOS iz Osijeka, Koprivnički poduzetnik d.o.o. i mnogi drugi. |