Abstract | Moždani udar velik je zdravstveni i socijalno-ekonomski problem u svijetu. Drugi je uzrok smrtnosti i prvi uzrok invalidnosti svjetske populacije. Moždani udar ne zahvaća samo osobe starije dobne skupine već i mlađe generacije. Prevencija je i dalje najbolji pristup, a cilj prevencije je smanjiti rizik moždanog udara djelovanjem na činitelje rizika. Činitelji rizika su povišen krvni tlak, povišena razina glukoze, srčane bolesti, pušenje, visok indeks tjelesne mase zbog nezdrave prehrane i nedovoljna fizička aktivnost.
Prilikom izrade rada korištena je baza podataka o moždanom udaru dostupna na: https://www.kaggle.com/fedesoriano/stroke-prediction-dataset/version/1. Baza podataka sadrži 5.110 primjera i 12 atributa, od kojih je jedan ciljni atribut i jedan koji je dodijeljen kao jedinstveni identifikacijski broj, zbog čega se smatra nevažnim za donošenje odluke te nije uzet u analizu. Korištena je metoda stabla odlučivanja. U radu je prikazano kako s pomoću umjetne inteligencije riješiti prediktivni problem uz nadzor strojnog učenja. Odabrani algoritam je RandomTree, a najprikladnije stablo odlučivanja je maxDepth4 zbog optimalne maksimalne dubine i veličine stabla, kako bi se mogla provesti kvalitetna i logična analiza te dobiti dobro predviđanje.
Važno je napomenuti kako je potrebno uložiti određena financijska sredstva u, primjerice, otvaranje posebnih jedinica za liječenje moždanog udara, edukaciju cjelokupnog stanovništva ili preventivna mjerenja krvnog tlaka, koja bi dugoročno gledano bila isplativa jer bi se na vrijeme reagiralo te bi se veliki broj moždanih udara mogao posve izbjeći ili bi se makar izbjegle teže posljedice. Također, važno je naglašavati da je moždani udar hitno stanje, koje zahtjeva hitan zdravstveni tretman, po mogućnosti u jedinicama za liječenje moždanog udara. Mjere prevencije su edukacija, zdrava i uravnotežena prehrana, prestanak pušenja, mijenjanje loših životnih navika te brza reakcija ako se moždani udar dogodi. Sve te mjere donose pozitivne ishode za pojedinca, obitelj i društvo jer se smanjuje smrtnost i invalidnost, a time se smanjuju troškovi nastali moždanim udarom i povećava se kvaliteta života pojedinca, obitelji i cijelog društva. |