Sažetak | Moderni svijet počiva na kompjuterizaciji i digitalizaciji, od proizvodnih odnosno industrijskih procesa do upravljanja ljudskim resursima i projektima. Na tržištu rada postoji velika potreba za radnicima u sektoru informatičkih znanosti - programera, data scientista, informatičkih inženjera, podatkovnih analitičara itd. Kako se rad mnogih informatičkih poduzeća zasniva na proizvodnji informatičkih usluga/proizvoda kao što su programi, aplikacije, algoritmi ili slični proizvod, svaki proizvodni proces istih se smatra projektom.
Pojam vođenja projekata obuhvaća širok spektar menadžerskih vještina i znanja, ali i interpersonalnih vještina, a u području informatike spektar menadžerskih vještina se dodatno proširuje. S razvojem informatike razvilo se i puno različitih projektnih metodologija za vođenje i implementaciju IT projekata.
Projekti u informatičkoj industriji su zahtjevni u kontekstu vođenja jer su potrebna informatička znanja, odnosno znanja o samom informatičkom proizvodu, kao i menadžerska znanja za upravljanje resursima, projektnim timom, klijentima i ostalog. Projektni menadžer ima odgovornost za uspješnost ili neuspješnost projekta, zbog čega projektni menadžer mora posjedovati niz različitih vještina, znanja i osobina koji će odlučiti o ishodu projekta.
Zbog brzih i naglih promjena u okruženju projekti postaju sve složeniji i kompleksniji, a iz tih razloga financijske investicije sve veće što dovodi do povećanja rizika uspješnosti projekata.
Planiranje projekta je opsežan posao koji ima za cilj obuhvatiti niz parametara kojima projektni menadžer treba upravljati: budžet, vrijeme, kvaliteta, rizici |