Sažetak | Poduzetništvo u Hrvatskoj 90-ih godina nije bilo popularno, to je dobrim djelom naslijeĎe socijalizma. Ljudi traţe siguran posao i bjeţe od bilo kakvog rizika, posao u drţavi smatra se svojevrsnim vrhuncem karijere, dok su poduzetnici sumljivi pojedinci suviše skloni preuzimanju rizika. Ovi stavovi i danas prevladavaju u društvu, predstavljajući kočnicu razvoja poduzetništva u Hrvatskoj.
Poduzetništvo danas predstavlja snagu koja moţe omogućiti kvalitetnu i brzu promjenu gospodarske strukture neke nacionalne ekonomije. Pod utjecajem turbulentnosti globalnih promjena pozicija poduzetništva se drastično mijenja - ono se, svakim danom sve više, doţivljava generatorom društvenoga i ekonomskog razvoja diljem svijeta. MeĎutim, ekonomski poloţaj malih i srednjih poduzeća u uvjetima globalizacije postaje sve sloţeniji, njihov ţivotni vijek sve kraći, konkurencija iz dana u dan sve veća, potrošači sve zahtjevniji, a uloga poslovnog okruţenja sve veća.
Izrael je dokazao da je uspješnost u upravljnju startup-om direktno povezana s stupnjem razvoja poslovnog okruţenja, atmosferom i ambicijama, obrazovnim sustavom, drţavnim strategijama, kulturološkim kodom, odnosno pojednostavljeno prakticiranjem „start-up mentaliteta― na razini drţave. Čvrsta povezanosti velikih sveučilišta, ogromnih kompanija, strat-up poduzeća i ekosustava koji ih okruţuje, pozicioniralo je Izrael kao jednu od najinovativnijih zemalja svijeta.
Takav poduzetnički ekosustav u Hrvatskoj tek treba zaţiviti. Danas se poduzetnička aktivnost dogaĎa u okolini koja je više ograničavajuća nego stimulirajuća, no ipak Hrvatska ima iznadprosječnu poduzetničku aktivnost zaposlenika u odnosu na zemlje čijoj razvojnoj fazi pripada, što nam govori da postoji neki skriveni poduzetnički potencijal. Upravo zato Hrvatska mora učiti od Izraela da se potpomogne i stimulira razvoj skrivenog poduzetničkog potencijala Republike Hrvatske, te na taj način omogući brţi i kvalitetniji gospodarski rast i ţivotni standard |