Sažetak | Središnja tema i predmet rada bazira se na obnovljive izvore energije i održivi razvoj RH. Koncept održivog razvoja sve je učestalija tema rasprava, a teorija održivosti je od kraja 20. stoljeća postala gotovo vodeća razvojna teorija. Ljudske potrebe postaju sve veće spram raspoloživih resursa, što dovodi do uviđanja važnosti koncepta održivog razvoja. U današnje vrijeme veliki globalni poslovni pothvati troše postojeće resurse otprilike jedan i pol puta brže nego ih priroda obnavlja. Prema projekcijama i predviđanjima, do 2050. godine kapaciteti će biti premašeni za čak 500 posto. Navedeno je zbog toga što je brzorasteći ekonomski napredak bazira na ekološkoj regresiji koja ukazuje na štete ekološke i ekonomske naravi zbog narušavanja i zagađivanja okoliša. Rješenje ovakvih problema nalazi se u konceptu, odnosno ideji, održivog razvoja. Održivi razvoj je koncept koji podrazumijeva unapređenje ekonomskog i društvenog blagostanja. Na globalnoj razini ista još uvijek nije ostvarena unatoč znatnom napretku i primjerima dobre prakse.
U ovom radu naglasak je stavljen na proučavanje karakteristika, uloge i važnosti obnovljivih izvora energije čiji razvoj ima važnost za smanjenje emisije ugljičnog dioksida u atmosferu te povećanja energetske održivosti sustava, kao i za razmatranje važnosti koncepta održivog razvoja jer njegovo njegovanje doprinosi općenito blagostanju čovječanstva. Radom se nastoji istaknuti važnost njegovanja koncepta održivog razvitka te se u kontekstu ovoga rada proučava stanje u Europskoj uniji, koje su značajke, učinci i perspektiva daljnjeg razvoja, a poseban naglasak se stavlja i na Republiku Hrvatsku.
U radu se, osim toga, analizira stanje ekološke proizvodnje u RH, tj. u kojoj mjeri je zastupljena, kakav je hrvatski zakonodavni okvir po tom pitanju, koje su prednosti i razlozi za ekološki uzgoj bilja i životinja, što je ekološki proizvod i koja je svrha ekološke proizvodnje te u konačnici koje su snage, slabosti, prilike i prijetnje za ekološku poljoprivredu u RH. Navedeno poglavlje bavi se pitanjima ekološke proizvodnje, kao posebno sustava održivog gospodarenja u poljoprivredi i šumarstvu. Neminovna je uloga ovakve proizvodnje kada je u pitanju održivo upravljanje te je puno razloga za ekološki uzgoj bilja i životinja, no važno pitanje je je li to prepoznala i Republika Hrvatska, odnosno kakvo je stanje ekološke poljoprivrede u Hrvatskoj i što po tom pitanju nalaže nacionalni zakonodavni okvir. Kako bi se jasnije prikazalo stanje, u radu su sažeti temeljni faktori od utjecaja ili mogućeg utjecaja na razvoj ekološke poljoprivrede u RH u narednom razdoblju, a prikazuju se kroz uočene snage, slabosti, prilike i prijetnje. |