Sažetak | Računovodstveno praćenje zaliha sirovina i materijala ima važnu ulogu u poslovanju svakog poduzeća. Kako zalihe predstavljaju jednu od najskupljih vrsta imovine poduzeća, čineći više od 50% ukupno investiranog kapitala, optimalno upravljanje zalihama je od velikog značenja za efikasnost poslovanja poduzeća.
Upravljanje zalihama je jedan od najvažnijih logističkih zadataka. Planiranjem zaliha moguće je ostvariti kvalitetnije i učinkovitije poslovanje. Neprimjereno upravljanje zalihama ima za posljedicu visoke troškove i velike gubitke u dobiti poduzeća iz svih gospodarskih grana. Temeljna je misija upravljanja zalihama da one budu što manje, ali uvijek dovoljne za podmirenje potreba kupaca, potrošača, korisnika. Prevelike količine zaliha uvjetuju neopravdano visoke troškove držanja zaliha, a premalena količina zaliha implicira brojne probleme, poteškoće i štetne posljedice u proizvodnji, trgovini i distribuciji
Računovodstvenu evidenciju zaliha potrebno je uskladiti s Međunarodnim računovodstvenim standardom MRS 2- zalihe, Hrvatskim standardom financijskog izvještavanja HSFI 10- zalihe, prihvaćenim računovodstvenim politikama za sastavljanje i prezentaciju financijskih izvještaja koji se odnose na zalihe.
Prema MRS-u 2 i HSFI-u 10 metode obračuna zaliha dijelino na: FIFO metodu, metodu prosječne ponderirane cijene, metoda specifične identifikacije, metoda standardnog troška i metodu trgovine na malo.
U računovodstvu je izuzetno važno mjerenje zaliha. Zalihe se mjere po neto utrživoj vrijednosti ili po trošku, ovisno o tome koja će vrijednost od te dvije biti niža. Radi lakšeg praćenja utroška zaliha sirovina i materijala sa skladišta, koriste se razne metode od kojih su najpouzdanije FIFO metoda, LIFO metoda te metoda prosječne ponderirane cijene. One se biraju sukladno što efikasnijeg obračuna zaliha.
Sirovine i materijal sastavan su dio zaliha, i kao takve, spadaju također u domenu planiranja ukupnih zaliha. Veoma je važno, zbog visoke konkurentnosti, pronaći onu količinu zaliha koja svodi troškove na minimum kao i odabir pravih tehnika i metoda upravljanja zalihama. Svrha zaliha je zaštita proizvodnog ciklusa poduzeća od nenadanih događaja koji mogu poremetiti normalan proizvodni proces. |